Nuria Fagella Rabionet

Nuria Fagella Rabionet

Professora titular d'Universitat

ORCID: 0000-0002-5466-0579
Scopus Author ID: 6602964383
Researcher ID: D-4403-2014
Àrea de coneixement : Matemàtica Aplicada

Sots-directora de l'Institut de Matemàtica de la UB (IMUB)

Grup de Sistemes Dinàmics UB

Grups d'Innovació Docent: Innovació Docent en Matemàtiques i Informàtica

Informació de contacte
Departament de Matemàtiques i Informàtica
Gran Via 585
934024499
nfagella(a)ub.edu

El meu perfil

  • Professora titular d'universitat.
  • Acreditació a catedràtica d'universitat per ANECA i de recerca avançada per AQU
  • Tasques de recerca, docència i gestió.
  • Sotsdirectora de l'Institut de Matemàtica ... + info
  • Més Informació: Research group (http://www.maia.ub.es/holodyn/)

    Formació acadèmica

    Licenciatura en Ciencias Matemáticas . Universitat Autònoma de Barcelona . 07/1990 . (Diplomatura / Llicenciatura / Grau)
    Ph.D. in Mathematics . Boston University (Boston, EEUU) . 01/1995 . (Doctorat )
    Masters of Science . Boston University (Boston, MA) . 06/1991 . (Màster Oficial)

    Perfil Acadèmic

    Anàlisi Complexa (Grau)
    Models Matemàtics i Sistemes Dinàmics (Grau)
    Sistemes Dinàmics (Master)

    Docència Impartida (últims 10 anys)

    Anàlisi Complexa (Grau) - Matemàtiques - Universidad de Barcelona.
    Models Matemàtics i Sistemes Dinàmics (Grau) - Matemàtiques - Universidad de Barcelona.
    Projecte Final d'Estudis (Màster oficial) - Matemàtica Avançada i Professional - Universidad de Barcelona.
    Sistemes Dinàmics (Màster oficial) - Matemàtica Avançada i Professional - Universidad de Barcelona.
    Treball fi de grau (Grau) - Matemàtiques - Universidad de Barcelona.

    Línies de Recerca

    Sistemes dinàmics holomorfs
    Cirugia quasiconforme
    Mètodes numèrics com a sistemes dinàmics
    Iteració de funcions transcendents

    Participació en Projectes

    Sistemas dinámicos holomorfos . 2018 - 2020 . Ref.MTM2017-86795-C3-3-P . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Nuria Fagella Rabionet
    Combinatorics in Transcendental Dynamics (CoTraDy) . 2017 - 2019 . Ref.703269 . Unió Europea . IP: Anna Benini; Nuria Fagella Rabionet
    Grup de Sistemes Dinàmics UB . 2017 - 2020 . Ref.2017SGR1374 . Agència de Gestió d'Ajuts Universitaris i de Recerca (AGAUR) . IP: Angel Jorba Monte
    Barcelona Graduate School of Mathematics (BGSMath) . 2015 - 2019 . Ref.MDM-2014-0445 . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Marcos Noy Serrano
    Sistemas Dinámicos Holomorfos . 2015 - 2017 . Ref.MTM2014-52209-C2-2-P . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Nuria Fagella Rabionet
    Grup de sistemes dinàmics reals i complexes amb aplicacions . 2014 - 2017 . Ref.2014SGR555 . Agència de Gestió d'Ajuts Universitaris i de Recerca (AGAUR) . IP: Xavier Jarque Ribera
    Topological properties of invariant sets in transcendental dynamics . 2013 - 2016 . Ref.2012/06/M/ST1/00168 . Narodowe Centrum Nauki w Krakowie (National Science Centre Kraków) . IP: Krzysztof Baranski
    Sistemas Dinámicos Holomorfos . 2012 - 2014 . Ref.MTM2011-26995-C02-02 . Ministerio de Ciencia e Innovación . IP: Nuria Fagella Rabionet

    Publicacions rellevants (publicacions en revistes i altres publicacions - últims 10 anys)

    Fagella, N.; Martí-Pete, D. (2017). Dynamic rays of bounded-type transcendental self-maps of the punctured plane. Discrete and Continuous Dynamical Systems-Series A, 37(6), pp. 3123 - 3160 . Repositori Institucional . ISSN: 1078-0947
    Baranski, K.; Fagella, N.; Jarque, X.; Karpinska, B. (2017). Accesses to infinity from Fatou components. Transactions of the American Mathematical Society, 369(3), pp. 1835 - 1867 . https://doi.org/10.1090/tran/6739 . ISSN: 0002-9947
    K. Baranski; N. Fagella; X. Jarque; B. Karpinska. (2019). Escaping points in the boundaries of baker domains. Journal d'Analyse Mathematique . ISSN: 0021-7670
    Fagella, N.; Henriksen, C. (2017). The fine structure of Herman rings. Journal of Geometric Analysis, 27(3), pp. 2381 - 2399 . preprint (https://arxiv.org/abs/1511.01522) / article (https://link-springer-com.sire.ub.edu/content/pdf/10.1007%2Fs12220-017-9764-9.pdf) . ISSN: 1050-6926
    N. Fagella; X. Jarque; K. Lazebnik (2019). Univalent Wandering Domains in the Eremenko-Lyubich Class. Journal d'Analyse Mathematique . ArXiv (https://arxiv.org/pdf/1711.10629.pdf) . ISSN: 0021-7670
    Canela, J.; Fagella, N.; Garijo, A. (2016). Tongues in degree 4 Blaschke products. Nonlinearity, 29, pp. 3464 - 3495 . Repositori Institucional . ISSN: 0951-7715
    Benini, A. ; Fagella, N. (2015). A separation theorem for entire transcendental maps. Proceedings of the London Mathematical Society, 110(2), pp. 291 - 324 . Repositori Institucional . ISSN: 0024-6115
    Baranski, K.; Fagella, N.; Jarque, X.; Karpinska, B. (2015). Absorbing sets and Baker domains for holomorphic maps. Journal of the London Mathematical Society-Second Series, 92(1), pp. 144 - 162 . https://doi.org/10.1112/jlms/jdv016 . ISSN: 0024-6107
    Canela, J.; Fagella, N.; Garijo, A. (2015). On a family of rational perturbations of the doubling map. Journal of Difference Equations and Applications, 21(8), pp. 715 - 741 . Repositori Institucional . ISSN: 1023-6198
    Fagella, N.; Godillon, S.; Jarque, X. (2015). Wandering domains for composition of entire functions. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 429(1), pp. 478 - 496 . Repositori Institucional . ISSN: 0022-247X
    Bergweiler, W.; Fagella, N.; Rempe, L. (2015). Hyperbolic entire functions with bounded Fatou components. Commentarii Mathematici Helvetici, 90(4), pp. 799 - 829 . https://doi.org/10.4171/CMH/371 . ISSN: 0010-2571
    Devaney R.L.; Fagella. N.; Garijo A.; Jarque X. (2014). Sierpinski curve Julia sets for quadratic rational maps. Annales Academiae Scientiarum Fennicae. Mathematica, 39(1), pp. 3 - 22 . Repositori Institucional . ISSN: 1239-629X
    Baranski, K.; Fagella, N.; Jarque, X.; Karpinska, B. (2014). On the Connectivity of the Julia sets of meromorphic functions. Inventiones Mathematicae, 198(3), pp. 591 - 636 . Repositori Institucional . ISSN: 0020-9910
    Peter, J. ; Fagella, N. (2012). On the configuration of Herman rings of meromorphic functions. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 394(2), pp. 458 - 467 . Repositori Institucional . ISSN: 0022-247X
    Fagella, N.; Jarque, X.; Taixés, J. (2011). On connectivity of Julia sets of transcendental meromorphic maps and weakly repelling fixed points II. Fundamenta Mathematicae, 215(2), pp. 177 - 202 . https://doi.org/10.4064/fm215-2-5 . ISSN: 0016-2736
    N.Fagella (2011). Activitats de la Facultat de Matemàtiques de la UB durant la tardor 2010. SCM/Notícies, 30, pp. 34 - 35 . ISSN: 1696-8247
    Berenguel, R. ; Fagella, N. (2010). An entire transcendental family with a persistent Siegel disc. Journal of Difference Equations and Applications, 16, pp. 523 - 553 . https://doi.org/10.1080/10236190903251738 . ISSN: 1023-6198
    N.Fagella (2010). Activitats de la Facultat de Matemàtiques de la UB del curs 2009-2010. SCM/Notícies, 29, pp. 21 - 22 . ISSN: 1696-8247
    N.Fagella (2009). Desena edició de la Matefest/Infofest de la UB. SCM/Notícies, 27, pp. 21 - 21 . ISSN: 1696-8247
    N.Fagella (2009). Activitats de la Facultat de Matemàtiques de la UB durant el curs 2008-2009. SCM/Notícies, 27, pp. 25 - 26 . ISSN: 1696-8247
    N.Fagella (2009). Activitats de la Facultat de Matemàtiques de la UB del curs 2009-2010. SCM/Notícies, 28, pp. 23 - 24 . ISSN: 1696-8247
    Baranski, Krzysztof; Fagella, Núria; Jarque, Xavier; Karpinska, Boguslawa (2018). Connectivity of Julia sets of Newton maps: a unified approach. Revista Matematica Iberoamericana, 34(3), pp. 1211 - 1228 . Repositori Institucional . ISSN: 0213-2230
    Benini, A.M.; Fagella, N. (2018). Singular values and bounded Siegel disks. Mathematical Proceedings of the Cambridge Philosophical Society, 165(2), pp. 249 - 265 . https://doi.org/10.1017/S0305004117000469 . ISSN: 0305-0041
    Baranski, K.; Fagella, N.; Jarque, X.; Karpinska, B. (2019). Fatou components and singularities of meromorphic functions. Proceedings of the Royal Society of Edinburgh: Section A Mathematics . https://doi.org/10.1017/prm.2018.142 . ISSN: 0308-2105
    Branner, B.; Fagella, N. (2014). Quasiconformal surgery in holomorphic dynamics . En Series: Cambridge Studies in Advanced Matehmatics . Volum. 141 . Cambridge University Press . ISBN: 9781107042919 . Book web page (http://www.cambridge.org/es/academic/subjects/mathematics/real-and-complex-analysis/quasiconformal-surgery-holomorphic-dynamics)
    Fagella, N.; Henriksen, C. (2009). The Teichmuller space of an entire function . En Complex Dynamics: Families and Friends . (pp. 297 - 330) . AK PETERS LTD . ISBN: 978-1-56881-450-6 .

    Direcció de Tesis, Tesines i Treballs de Recerca (últims 10 anys)

    Abel Hernández . (2018) . Renormalization in complex dynamics (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Pol Casellas . (2017) . Iteració de funcions holomorfes al pla complex (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Jordi Antoni Cardona Taltavull . (2017) . Fractals: Objects to better explain our world (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Robert Florido . (2017) . Classification of periodic Fatou components for rational maps (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Joan María Camps Pallarès . (2017) . Linearització conforme de punts fixos el.líptics (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Rubén Berenguel Montoro . (2016) . The Parametrisation Method for Invariant Manifolds of Tori in Skew-Product Lattices and An Entire Transcendental Family with a Persistent Siegel Disk (Tesi Doctoral) . Universitat de Barcelona.
    Albert Millán Carrasco . (2016) . Iteration of holomorphic functions on the complex plane (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
    Asli Deniz . (2013) . Entire tanscendental maps with two singular values (Tesi Doctoral Europea) . Universitat de Barcelona (joint Roskilde University).
    Jordi Taixés Ventosa . (2011) . Connectivity of Julia sets of transcendental meromorphic functions (Tesi Doctoral Europea) . Universitat de Barcelona.

    Conferències i Participacions a Congressos (últims 10 anys)

    N. Fagella (2018). Periodic cycles and singular values of entire transcendental functions. (Conferència invitada) . New Developments in Complex Analysis and Function Theory. Heraklion, Crete, 2-6 July, 2018 . http://www.caft2018.com . Heraklion . GRÈCIA
    Fagella, N. (2018). Fatou components of transcendental maps and singularities. (Conferència invitada) . Resonances of complex dynamics, ICMS Edinburgh, 9-13 July, 2018 . http://www.icms.org.uk/downloads/ComplexResonancesAbstractsLRG(ThisVersion6Jul18).pdf . Edinburgh . REGNE UNIT
    N. Fagella (2017). Quasiconformal surgery in holomorphic Dynamics. (Conferència invitada) . Workshop in holomorphic dynamics. Universidad de Puebla, México. 18-20 October, 2017 . MÈXIC
    N. Fagella (2017). Wandering domains of transcendental functions. (Conferència invitada) . Complex dynamics and quasiconformal geometry. Angers, France, 23-25 October, 2017 . FRANÇA
    N. Fagella (2017). A wandering domain in class B on which all iterates are univalent. (Conferència invitada) . Workshop on complex dynamics. Kyoto Univeristy, Japan, 11-15 December, 2017 . https://www.math.kyoto-u.ac.jp/~martipete/rimswcd17/index.html . JAPÓ
    N. Fagella (2016). On the Julia set of Newton's method: a unified approach. (Conferència invitada) . Parameter problems in analyitic dynamics. Imperial College, London, 27 June-2 July, 2016 . http://wwwf.imperial.ac.uk/~dcheragh/PPAD/Conference.html . ANGLATERRA
    N. Fagella (2016). Separation of periodic points in holomorphic dynamics. (Conferència invitada) . Czech, Slovenian, Austrian, Slovak and Catalan mathematical societies joint meeting. Institut d'Estudis Catalans, 20-23 September, 2016 . http://csasc2016.espais.iec.cat . ESPANYA
    N. Fagella (2015). Escaping points in the boundary of Baker domains. (Conferència invitada) . Topics in analysis and holomorphic dynamics. Sep. 14-19, 2015 . Warsaw . POLÒNIA
    N. Fagella (2015). Escaping points in the boundary of Baker domains. (Conferència invitada) . Ergodic theory and holomorphic dynamics. Sep. 28-Oct 2, 2015 . Vienna . ÀUSTRIA
    N. Fagella (2015). On the Julia set of Newton's method: a unified approach. (Conferència invitada) . I Joint meeting EMS-PMS-AMS. Porto, Portugal, 9-13 June 2015 . PORTUGAL
    Fagella, N. (2014). Newton's method, Baker domains and absorbing regions. (Conferència invitada) . Sixth Iberoamerican Congress in Geometry . http://iberoamericancongress.wordpress.com . New York . ESTATS UNITS D'AMÈRICA
    Fagella, N. (2013). Singular values and bounded Siegel discs. (Conferència invitada) . Workshop on Holomorphic Dynamics - Maps with essential singularities - September 3-6 . Hollbaek . DINAMARCA
    Fagella, N. (2012). On the existence of absorbing domains in Baker domains. (Conferència invitada) . 18th International Conference on Difference Equations and Applications – ICDEA 2012. Barcelona, 22-27 July 2012 . ESPANYA
    Fagella, N. (2012). Baker domains of meromorphic maps and weakly repelling fixed points. (Conferència invitada) . INdAM Conference New Trends in Holomorphic Dynamics. 3-7 September 2012 . Cortona . ITÀLIA
    Fagella, N. (2010). Quasiconformal surgery in holomorphic dynamics. (Conferència invitada) . Holomorphic Dynamics around Thurston's Theorem . Roskilde . DINAMARCA
    Fagella, N. (2010). A separation theorem for entire transcendental functions. (Conferència invitada) . Conformal Dynamics and Hyperbolic Geometry (Graduate Center) . New York . ESTATS UNITS D'AMÈRICA
    Fagella, N. (2009). An entire transcendental family with a persistent Siegel disk. (Conferència invitada) . Advances in low dimensional dynamics (Stony Brook) . New York . ESTATS UNITS D'AMÈRICA
    Fatou components and singularities . (Dynamical Systems seminar at Lab. Paul Sabatier, TOulouse). 09/11/2017. Toulouse. FRANÇA
    How to access infinity from the Fatou set . (Dynamical Systems Seminar (Stony Brook University)). 14/11/2014. Stony Brook, NY. ESTATS UNITS D'AMÈRICA

    Altres Activitats

    Editora Associada de la revista International Journal of Bifurcation and Chaos. [2 quartil Mathematics, Interdisciplinary Applications. Fac. Imp. 1.501]
    Editora del Butlletí de la Societat Catalana de Matemàtiques
    Co-editora en cap de la revista Reports@SCM