Javier José Gutiérrez Marín

Javier José Gutiérrez Marín

Investigador programa Ramon i Cajal

ORCID: 0000-0002-1185-666X
Researcher ID: F-9363-2016

Grup de Recerca: Algebra i Geometria Algebraica (AGA)

Informació de contacte
Departament de Matemàtiques i Informàtica
Departament de Matemàtiques i Informàtica, Facultat de Matemàtiques i Informàtica, Gran Via de les Corts Catalanes 585
934021658
javier.gutierrez(a)ub.edu

El meu perfil

Investigador del programa Ramón y Cajal en la Universitat de Barcelona (2016-actualidad). Investigador postdoctoral en Radboud Universiteit Nijmegen - The Netherlands (2013-2016). Becario postdoctoral ... + info

Formació acadèmica

Licenciado en Matemáticas . Universidad de La Rioja . 30/07/1998 . (Diplomatura / Llicenciatura / Grau)
Doctor en Matemàtiques . Universitat de Barcelona . 10/09/2004 . (Doctorat )
Diploma d'Estudis Avançats en Geometria i Topologia . Universitat Autònoma de Barcelona . 30/07/2001 . (Formació Especialitzada)

Perfil Acadèmic

Geometría y topología
Máster en matemática avanzada

Docència Impartida (últims 10 anys)

Topologia i Geometria Global de Superfícies (Grau) - Matemàtiques - Universidad de Barcelona.
Geometria i Topologia de Varietats (Màster oficial) - Matemàtica Avançada - Universidad de Barcelona.
Geometria Lineal (Grau) - Matemàtiques - Universidad de Barcelona.

Línies de Recerca

Teoría de homotopía abstracta
Teoría de homotopía estable
Localizaciones en categorías de modelos y conservación de estructuras algebraicas
Categorías y opéradas de orden superior
Subcategorías reflectivas de categorías trinaguladas

Participació en Projectes

Construcciones universales en homotopía estable e inestable . 2002 - 2005 . Ref.BFM2001-2031 . Comisión Interministerial de Ciencia y Tecnología (CICYT) . IP: Carles Casacuberta Verges
Contracte del Programa Ramon y Cajal . 2016 - 2021 . Ref.RYC-2014-15328 . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Carles Casacuberta Verges; Javier Jose Gutierrez Marin
Topología algebraica y de baja dimensión . 2016 - 2020 . Ref.MTM2016-76453-C2-2-P . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Carles Casacuberta Vergés; Javier José Gutiérrez Marín
Localizaciones en categorías de modelos simpliciales . 2004 - 2007 . Ref.MTM2004-03629 . Ministerio de Ciencia y Tecnología . IP: Carles Casacuberta Verges
Estructuras homotópicas de nivel superior . 2007 - 2010 . Ref.MTM2007-63277/ . Ministerio de Educación y Ciencia . IP: Carles Casacuberta Verges
Grup de Recerca en Geometría i Topologia Algebraica . 2009 - 2013 . Ref.2009SGR119 . Agència de Gestió d'Ajuts Universitaris i de Recerca (AGAUR) . IP: Carles Casacuberta Verges
Homotopía de orden superior en álgebra y geometría . 2011 - 2013 . Ref.MTM2010-15831 . Ministerio de Ciencia e Innovación . IP: Carles Casacuberta Verges
Homotopía estructurada . 2014 - 2016 . Ref.MTM2013-42178-P . Ministerio de Economia y Competitividad . IP: Carles Casacuberta Verges
Algebra i Geometria Algebraica (AGA) . 2017 - 2020 . Ref.2017SGR585 . Agència de Gestió d'Ajuts Universitaris i de Recerca (AGAUR) . IP: Rosa Maria Miro Roig

Publicacions rellevants (publicacions en revistes i altres publicacions - últims 10 anys)

Carles Casacuberta; Javier J. Gutiérrez; Ieke Moerdijk; Rainer M. Vogt (2010). Localizations of algebras over coloured operads. Proceedings of the London Mathematical Society, 101(1), pp. 105 - 136 . https://doi.org/10.1112/plms/pdp034 . ISSN: 0024-6115
Javier J. Gutiérrez; Andor Lukacs; Ittay Weiss (2011). Dold-Kan correspondence for dendroidal abelian groups. Journal of Pure and Applied Algebra, 215, pp. 1669 - 1687 . https://doi.org/10.1016/j.jpaa.2010.10.003 . ISSN: 0022-4049
Javier J. Gutiérrez; Rainer M. Vogt (2012). A model structure for coloured operads in symmetric spectra. Mathematische Zeitschrift, 270, pp. 223 - 239 . https://doi.org/10.1007/s00209-010-0794-2 . ISSN: 0025-5874
Javier J. Gutiérrez (2012). Transfer of algebras over operads along Quillen adjunctions. Journal of the London Mathematical Society-Second Series, 86, pp. 607 - 625 . https://doi.org/10.1112/jlms/jds007 . ISSN: 0024-6107
Javier J. Gutiérrez; Markus Spitzweck; Oliver Röndings; Paul Arne Østvær (2012). Motivic slices and colored operads. Journal Of Topology, 5, pp. 727 - 755 . https://doi.org/10.1112/jtopol/jts015 . ISSN: 1753-8416
Javier J. Gutiérrez (2012). Cellularization of structures in stable homotopy categories. Mathematical Proceedings of the Cambridge Philosophical Society, 153, pp. 399 - 418 . https://doi.org/10.1017/S0305004112000278 . ISSN: 0305-0041
Urtzi Buijs; Javier J. Gutiérrez; Aniceto Murillo (2013). Derivations, the Lawrence-Sullivan interval and the Fiorenza-Manetti mapping cone. Mathematische Zeitschrift, 273(3-4), pp. 981 - 997 . https://doi.org/10.1007/s00209-012-1040-x . ISSN: 0025-5874
Carles Casacuberta; Javier J. Gutiérrez; Jiri Rosický (2014). Are all localizing subcategories of stable homotopy categories coreflective?. Advances in Mathematics, 252, pp. 158 - 184 . https://doi.org/10.1016/j.aim.2013.10.013 . ISSN: 0001-8708
Carles Casacuberta; Javier J. Gutiérrez; Jiri Rosický (2014). A generalization of Ohkawa's theorem. Compositio Mathematica, 150(5), pp. 893 - 902 . https://doi.org/10.1112/S0010437X13007616 . ISSN: 0010-437X
Dimitri Ara; Moritz Groth; Javier J. Gutiérrez (2015). On autoequivalences of the (∞,1)-category of ∞-operads. Mathematische Zeitschrift, 281(3-4), pp. 807 - 848 . https://doi.org/10.1007/s00209-015-1509-5 . ISSN: 0025-5874
Urtzi Buijs; Javier J. Gutiérrez (2016). Homotopy transfer and rational models for mapping spaces. Journal of Homotopy and Related Structures, 11(2), pp. 309 - 332 . https://doi.org/10.1007/s40062-015-0107-x . ISSN: 2193-8407
Javier J. Gutiérrez; Constanze Roitzheim (2016). Towers and fibered products of model structures. Mediterranean Journal of Mathematics, 13(6), pp. 3863 - 3886 . https://doi.org/10.1007/s00009-016-0719-3 . ISSN: 1660-5446
Javier J. Gutiérrez; Constanze Roitzheim (2017). Bousfield localisations along Quillen bifunctors. Applied Categorical Structures, 25(6), pp. 1113 - 1136 . https://doi.org/10.1007/s10485-017-9485-z . ISSN: 0927-2852
Javier J. Gutiérrez; David White (2018). Encoding equivariant commutativity via operads. Algebraic and Geometric Topology, 18(5), pp. 2919 - 2962 . https://doi.org/10.2140/agt.2018.18.2919 . ISSN: 1472-2747
Ieke Moerdijk (notes written by Javier J. Gutiérrez) (2010). Lectures on dendroidal sets . En Simplicial methods for operads and algebraic geometry . (pp. 1 - 118) . Birkhäuser Basel, .

Direcció de Tesis, Tesines i Treballs de Recerca (últims 10 anys)

Roberto Lara Martín . (2017) . The Seifert-Van Kampen theorem via covering spaces (Treball de Grau) . Universitat de Barcelona.
Marc Adillón Albero . (2018) . Localizaciones de Bousfield para tipos de homotopía truncados (Tesi de Masters) . Universitat de Barcelona.

Conferències i Participacions a Congressos (últims 10 anys)

Javier J. Gutiérrez (2016). Towers and fibered products of localized model structures. (Conferència invitada) . Barcelona Topology Workshop 2016 . Bellaterra . ESPANYA
Javier J. Gutiérrez (2016). On models for equivariant infinity-operads. (Conferència invitada) . Czech, Slovenian, Austrian, Slovak and Catalan Mathematical Societies joint meeting (CSASC 2016) . Barcelona . ESPANYA
Javier J. Gutiérrez (2016). On models for equivariant infinity-operads. (Conferència invitada) . Higher Geometric Structures along the Lower Rhine VII . Leuven . BÈLGICA
Javier J. Gutiérrez (2016). . (Participació comitè científic/organitzador) . Métodos Categóricos y Homotópicos en Álgebra, Geometría y Topología . Logroño . ESPANYA
Gutiérrez, J. (2017). Introduction to the theory of dendroidal sets. (Conferència invitada) . Workshop on infinity-operads and applications . Osnabrueck . ALEMANYA
Javier J. Gutiérrez (2017). Tensor product and model structures for dendroidal sets. (Conferència invitada) . Workshop on infinity-operads and applications . Osnabrueck . ALEMANYA
Javier J. Gutiérrez (2017). Autoequivalences of the category of infinity-operads. (Conferència invitada) . Workshop on infinity-operads and applications . Osnabrueck . ALEMANYA
Javier J. Gutiérrez (2018). On N-infinity operads and a conjecture by Blumberg and Hill. (Conferència invitada) . Workshop on infinity operads . Utrecht . PAÏSOS BAIXOS
Javier J. Gutiérrez (2018). Postnikov sections of model categories. (Conferència invitada) . Accessible categories and their connections . Leeds . REGNE UNIT
Javier J. Gutiérrez (2018). Morita homotopy theory for (∞,1)-categories and ∞-operads. (Conferència invitada) . Utrecht Topology Feest 2018 . Utrecht . PAÏSOS BAIXOS
Javier J. Gutiérrez (2015). Quillen model categories for stable model categories. (Ponència) . GQT Graduate School and Colloquium . Den Dolder . PAÏSOS BAIXOS
Javier J. Gutiérrez (2014). On autoequivalences of the (∞,1)-category of ∞-operads. (Conferència invitada) . Category Theory 2014 . Cambridge . REGNE UNIT
Javier J. Gutiérrez (2014). Solid and rigid monoid in monoidal categories categories. (Conferència invitada) . 95th Peripatetic Semnar on Sheaves and Logic . Brno . REPÚBLICA TXECA
Javier J. Gutiérrez (2013). On Ohkawa's theorem for combinatorial model categories. (Conferència invitada) . Higher Geometric Structures along the Lower Rhine III . Utrecht . PAÏSOS BAIXOS
Javier J. Gutiérrez (2011). Coreflective semilocalizing subcategories in triangulated categories with models. (Conferència invitada) . Large-Cardinal Methods in Homotopy . Barcelona . ESPANYA
Javier J. Gutiérrez (2011). Generalized Ohkawa's theorem. (Conferència invitada) . Joint Mathematical Conference CSASC 2011 . Krems . ÀUSTRIA
Javier J. Gutiérrez (2010). Cellularization of structures in triangulated categories. (Conferència invitada) . Joint Mathematical Conference CSASC 2010 . Praga . REPÚBLICA TXECA